Desítky tisíc pravěkých maleb táhnoucích se přes několik kilometrů dlouhou jeskynní zeď nedávno objevili archeologové v kolumbijské divočině. Úchvatný nález bez váhání pojmenovali jako „sixtinskou kapli pravěku“.
Jednu z největších kdy nalezených kolekcí pravěkého nástěnného umění, vytvořenou v době před 12,500 lety, před rokem objevili archeologové uprostřed amazonského pralesa v Kolumbii – doteď nález tajili.
Malby znázorňující jak geometrické tvary, rostliny, lidi, tak i zvířata, včetně těch dávno vyhynulých typu mastodontů, paleolam, gigantických lenochodů nebo pradávných koní se rozprostírají podél skalní stěny po neuvěřitelné délce okolo 13 kilometrů.
Kreseb jsou dohromady desetitisíce. Ryby, želvy, ještěrky a ptáci s lidmi držící se za ruce nebo tančící okolo. Nechybí ani emotivní otisky pradávných lidských dlaní. Některé z nich jsou tak vysoko, že se do jejich blízkosti badatelé přiblížili pouze za pomocí dronu.
Takové malby pak nejspíš pravěcí lidé dokázali vytvořit díky dřevěným věžím, které se objevují mezi motivy znázorněnými načervenalou terakotovou barvou – v několika scénách z nich dokonce lidské postavy provádí cosi jako bungee jumping.
Dlouho tajená lokace nálezu se nachází asi dvě hodiny jízdy od města San José del Guaviare a čtyři hodiny pěšky pralesem plným nebezpečné zvěře k tomu.
Jan Králík