Ideoví stvořitelé robotického kněze doufají, že vzkřísí zájem vymírající japonské populace o tradiční náboženství. „Nesmrtelný“ kněz „Mindar“ již hlásá o životě Buddhy v čtyři sta let starém chrámu.
Bezpohlavní robot Mindar je skoro dva metry vysoký, jeho pohyblivé kněžské tělo je sestaveno hlavně z hliníkových součástek, pouze obličej a ruce má potažené silikonem, aby vzbuzoval lidštější dojem.
Zrodil se ve spolupráci představených kjótského chrámu Kodaidži a univerzity v Ósace. Celý proces stvoření stál přes milion amerických dolarů. Mindar – kněz budoucnosti – už v japonštině přednáší ženským (nebo dětským) hlasem skoro půlhodinové kázání z tzv. Sútry srdce, zatímco na jemu blízkých zdech je promítán překlad do čínštiny a angličtiny.
Mindar zatím funguje spíš jako reproduktor (nedisponuje umělou inteligencí), ale kněží z kjótského chrámu mají s robotem do budoucna velké plány. „Tenhle robot nikdy nezemře, neustále se bude rozvíjet a aktualizovat. To je krása robotiky. Může navždy a neomezeně uskladňovat vědomosti,“ řekl jeden z hlavních sloužících v chrámu.
Reakce se různí, jedny Mindar uklidňuje, druhé děsí. Někdo dokonce mluví o znesvěcení buddhismu nebo svatokrádeži. Na to kněží z chrámu Kodaidži odpovídají slovy, že buddhismus není o víře v boha, ale o následování Buddhovy cesty – dle nich tak nezáleží na tom, jestli je tato cesta reprezentována „robotem, kusem železa nebo stromem“.
Jan Králík