Místo typického studentského náměstí vznikla na pozemku japonské univerzity neobvyklá struktura působící na všechny lidské smysly. Nedávno dokončený prostor působí až nadpozemským dojmem.
Přes celou dekádu řešila soukromá japonská univerzita Kanagawa Institute of Technology nedostatek odpočinkových míst pro studenty v areálu kampusu, který jinak oplývá několika povedenými architektonickými díly. Letos se k nim přidala i studentská „plaza“ vyšlá z architektonické dílny junya.ishigami+associates.
Úchvatný kousek stavebního inženýrství se rozprostírá na areálu o rozloze 4110 m² a zastřešuje ho svažující se železná střecha o tloušťce pouhých 12 mm, s rozpětím přes 90 metrů a 56 čtvercovými otvory – právě ty dovnitř běloskvoucí struktury pouštějí nejen sluneční světlo, ale i déšť a mlží tak hranici mezi vnějškem a vnitřkem. O to, aby se z „interiéru“ stavby nestal bazén, se stará propustná dlažba.
Celý prostor se transformuje podle aktuálního počasí a roční sezóny – doslova se hýbe, „dýchá“. Střešní materiál se totiž dle teploty stahuje či vybuluje až o 30 centimetrů.
Právě pozorování okolních změn bylo ideou celé stavby. Dle slov samotného architekta je hlavním důvodem návštěvy éterického prostoru zažití „procesu plynutí času“, které se právě v tomto díle dá prožít všemi smysly.
Jan Králík