Podle dat zveřejněných FBI dojde každý rok k několika tisícům bankovních loupeží a přepadení. A to bereme v úvahu jen území Spojených států amerických. Zloději si ve většině případů odnesou jen několik tisíc dolarů a často jsou vzápětí dopadeni. Existují ale i výjimky, kdy se multimilionovou kořist nepodařilo nikdy získat zpět.
Jednou takovou byla bankovní loupež, která se stala v Belfastu, městě ve Spojeném království. Několik dní před Vánocemi roku 2004 bylo z tamější banky ukradeno přes 26 milionů liber, což je v českých korunách částka dosahující skoro tři čtvrtě miliardy. Zločinci se vloupali do domovů dvou manažerů vytipované banky a drželi je i s jejich rodinami pod hrozbou smrti. Druhý den dali manažerům instrukce, aby šli do práce a chovali se naprosto přirozeně. Po skončení směny je měli pustit do banky, jinak by jejich rodiny přišly o život. Manažeři uposlechli a skupina kriminálníků po vyloupení banky navždy zmizela i s tučnou kořistí. Své slovo dodrželi a rodinám manažerů se nic opravdu nic nestalo.
Za největší bankovní loupež historie někteří pak považují jeden z husarských kousků Saddáma Husajna v roce 2003, jen hodiny předtím, než začala americká invaze do Iráku. Nejednalo se o typickou ozbrojenou loupež. Saddám Husajn jednoduše nechal nařídit, aby Irácká centrální banka jeho synovi vyplatila v přepočtu skoro jednu miliardu dolarů. Podle svědků strávil Saddámův syn společně s jedním dalším mužem několik dalších hodin nakládáním peněz do dodávky, kterou poté odjeli do neznámé lokality. Dodnes není jasné, kolik peněz vlastně bylo z původní částky později získáno zpět. Podle neoficiálních informací bylo minimálně 650 milionů dolarů nalezeno v jednom z Husajnových paláců.
Michal Švehla