Možná máte někdy pocit, že vás šálí zrak. Ještě než se objednáte na vyšetření k optikovi, zkuste si projít následující obrázkové testy. Ty spolehlivě odhalí, zda trpíte nějakou oční vadou. Nebudete ani muset vstávat od počítače, i když přesněji řečeno budete muset tu a tam vycouvat židlí dál od monitoru. Ale zaručeně se při tom pobavíte.

FOTO: Otestujte si zrak online

Otestujte si zrak online - einstein_illusionOtestujte si zrak online - dolphin_illusion_0Otestujte si zrak online - four_facesOtestujte si zrak online - astigmatism-chartOtestujte si zrak online - videni_sveta
Další fotky
Otestujte si zrak online - myopie_hypermetropie

Test č. 1: Vidíte skutečně ostře?

Koho vidíte na následujícím obrázku – Marilyn Monroe, nebo Alberta Einsteina? Pokud slavnou herečku, pak velmi pravděpodobně potřebujete brýle. A pokud je už máte, měli byste je vyměnit za silnější. (Díváte-li se na obrázek v brýlích, sundejte si je a podívejte se na něj znovu).

Obrázek je ve skutečnosti složen ze dvou – rozostřeného obličeje Marilyn Monroe, který překrývají jemné kontury obličeje Alberta Einsteina.

Zdravé oči uvidí z normální vzdálenosti pouze Einsteinův obličej. Pokud však vidíte Marilyn, znamená to, že vaše oči zpracovávají vnímaný obraz tak, jako kdyby se nacházel v daleko delší vzdálenosti. Zdravým zrakem ji spatříte pouze tehdy, když se od monitoru patřičně vzdálíte – nejlépe když vycouváte z židlí, co nejdál to jde, nejméně na dva až tři metry.

Abyste nemuseli od počítače vůbec vstávat a jezdit na židli dopředu a dozadu, což mnohde v těsnějších kancelářích ani nejde provést, vytvořili jsme pro vás tenhle simulační animovaný obrázek:

Ostré detaily zpracovává náš mozek o pár milisekund později než obecné rozostřené tvary.

Tento test vytvořili již před několika lety neurovědci z MIT (Massachusettského technologického institutu), původně ovšem pro studium toho, jak lidský mozek zpracovává signály přijímané naším zrakem. A jaksi mimochodem při tom zjistili, že dokáže testovat i lidskou ostrozrakost.

Tady máte další obrázky, které podobným způsobem prověří váš ostrozrak:

Z normální vzdálenosti vidíte patrně delfína. V něm je šikovně zamaskováno auto, které ovšem spatříte pouze tehdy, když se na obrázek podíváte z větší vzdálenosti (nebo – pokud nosíte silné brýle – si je sundáte).

Na následujícím obrázku složeném ze čtyř obličejů vidíte při bližším pohledu vlevo nahoře zamračeného muže, vpravo vedle něj klidně se tvářící ženu. Podívejte se ale z větší dálky, a najednou se muž přestane mračit a naopak žena se mračit začne. Vlastně ten muž už není muž a žena není žena. Podobnými proměnami procházejí i obličeje dole – když se na ně podíváte z větší vzdálenosti (nebo bez silných brýlí), začnou se usmívat.

 

Test č. 2: Jak jste na tom s barvocitem?

Různí lidé vidí v těchto barevných kruzích různá čísla. Podle toho se pozná, zda vidíte normálně, nebo zda trpíte jednou z častých poruch barvocitu.

Test č. 3: Jak jste na tom s astigmatismem?

Astigmatismus způsobují nepravidelnosti povrchu oční rohovky nebo čočky. Vidíte následující obrázek čistě, ostře a kontrastně? Nebo jsou některé z čar více či méně ostré, případně visíte jedny jako černější a jiné zase šedivější? V tom (druhém) případě případě trpíte nějakou formou astigmatismu.

 

Test č. 4: Jak jste na tom s krátko-/dalekozrakostí?

Pokud vnímáte písmeno „O“ na červeném pozadí jako ostřejší nebo černější, máte pravděpodobně myopii nebo minimálně tendenci k této poruše (česky krátkozrakosti). A naopak, pokud vnímáte písmeno „O“ jako ostřejší nebo černější na zeleném pozadí, máte pravděpodobně hyperopii nebo minimálně tendenci k této poruše (česky dalekozrakosti).

 

Ať už jste v testech dopadli jakkoli, nejde o žádné závažné věci, které by se nedaly uspokojivě korigovat. Pokud se ovšem nejedná o nějakou náhlou a radikálnější změnu ve vašem vidění, která může signalizovat hlubší problémy. Každopádně nic nezkazíte tím, když – jak už bylo řečeno na začátku – navštívíte očaře.

Radek Kovanda

Komentáře