V dnešním díle seriálu ze Savile Row se podíváme do čísla 11, kde sídlí značka Huntsman. Její historie sice sahá až do poloviny 19. století, ovšem obleky Huntsman jsou ceněnou součástí pánského šatníku dodnes.
Na úplném začátku byla firma, která od roku 1809 vyráběla na New Bond Street kožené jezdecké rajtky. Firmu o čtyřicet let později koupil krejčí Henry Huntsman. Obchod přejmenoval a přestěhoval na novou adresu, kde si našel zákazníky i z řad královské rodiny (včetně samotné královny Victorie). Značka Huntsman získala titul královského dodavatele a stala se synonymem pro kvalitní jezdecké, lovecké a sportovní obleky.
Významnou pozici potvrdila během první světové války, kdy dodávala uniformy pro britské vojáky. Stejnou úlohu sehrála i během druhé světové války. V archivech firmy dodnes uchovávají účetní knihy z této doby. Lze v nich najít seznam důstojníků, kteří uniformy Huntsman nosili, často až do tragického konce.
Po první válce, konkrétně v roce 1919, se obchod přestěhoval na současnou adresu na Savile Row 11. I během následujících let si zachoval přízeň královské rodiny. Tehdy už se ovšem značka stala módním domem v pravém slova smyslu. Mezi pravidelné zákazníky patřil například Princ z Walesu (budoucí král Eduard VIII.), jehož jméno přilákalo další mladé aristokraty.
A nejen to: o obleky Huntsman se brzy začaly zajímat i hvězdy stříbrného plátna. Ve třicátých letech si tu dveře podávali třeba Laurence Olivier, Clark Gable nebo Ronald Reagan. Klíčovým zákazníkem se ovšem stal Gregory Peck, který obleky Huntsman nosil nejen ve filmu, ale i v soukromém životě, a to až do své smrti v roce 2003.
V 50. letech přispěl k modernizaci značky Colin Hammick, který se z řadového učně vypracoval na hlavního krejčího. Právě on je autorem typického střihu sak Huntsman. O vzrůstající popularitě značky svědčí čísla: v 80. letech byla značka Huntsman se zhruba 140 zaměstnanci a obratem více než 2,4 milionu dolarů největším krejčovstvím v Savile Row.
Na začátku milénia však přišla krize. Firma hledala nové možnosti, jak získat finance a jak se ubránit razantnímu nástupu pánských ready-to-wear kolekcí. Huntsman přitom měl svou vlastní konfekci již od šedesátých let. Ke spolupráci tak v roce 2002 přizval třeba Alexandra McQueena. Přesto to nějakou dobu vypadalo, že se obchod po více než sto letech zavře.
Záchranu přinesla až skupina nových investorů. Od roku 2013 patří značka Pierru Lagrangerovi, který o dva roky později angažoval současného kreativního ředitele Campbella Careyho. V témže roce také dva krejčovští učedníci postoupili do finále soutěže Zlaté nůžky, která představuje jakési Oscary pro nové krejčí ze Savile Row. Vypadá to tedy, že se máme na co těšit.
Jak to tu vypadá?
Dominantou obchodu jsou už od roku 1921 dvě jelení trofeje. Jeden ze zákazníků je tu nechal v úschově, prý než si zatím dojde na oběd, a už se pro ně nikdy nevrátil. V interiéru převažuje tmavé dřevo a detaily odkazující na loveckou minulost značky v 19. století. K vidění tu jsou dokonce i originální rajtky zakladatele Henryho Huntsmana. V obchodě vybaveném koženými křesly a chesterfieldskými lenoškami na vlastní kůži okusíte atmosféru exkluzivního pánského klubu v jeho nejtradičnější podobě.
Co tu nakoupit?
V současnosti představují 90 procent produkce značky zakázkové objednávky. Zbytek tvoří ready-to-wear kolekce a oblečení šité na míru. Zajít si sem můžete například pro saka se štíhlou siluetou, jež je pro značku Huntsman typická. Saka mají tvarovaná ramena, vysoké průramky, od pasu jsou jemně rozšířená a se zapínáním na jeden knoflík.
Na své si zde přijdou zejména muži menšího vzrůstu připravení zaplatit za kousek z ready-to-wear kolekce přes dva tisíce liber (za oblek na míru skoro pět tisíc) a ochotní počkat na objednávku přibližně osm týdnů. Ale samozřejmě i všichni ostatní milovníci perfektně střižených obleků.
Za pozornost rozhodně stojí kolekce vlastních tvídových látek, které pocházejí z ostrova Islay. Samozřejmostí je důsledná kontrola sesazování kostkovaných vzorů. Další látky pocházejí například z Huddersfieldu nebo z Itálie.
Věděli jste…?
Pravidelným návštěvníkem obchodu je mimo jiné i režisér Matthew Vaugh, který tu našel inspiraci pro špionážní film Kingsman. Ve filmu jste tak mohli vidět nejen Colina Firtha v oblecích Huntsman, ale i obchod samotný.