Vladimir Komarov – sovětský kosmonaut se nešťastně zapsal do dějin vesmírného závodu svou tragickou smrtí. Jako první člověk vůbec zemřel během kosmické mise. Ze slavného astronauta zbyla jen hromádka ohořelých ostatků.
Zkušený čtyřicetiletý kosmonaut Vladimir Komarov byl roku 1967 vybrán jako pilot lodi Sojuz 1, jež se chystala na první let v rámci slavného kosmického programu Sovětů – Sojuz. Předcházející nepilotované lety nikdy neproběhly zcela hladce a vždy je provázely vážné problémy. Politický tlak na konání mise byl natolik silný (Sověti toužili po co nejvíce vesmírných úspěších v rámci výročí Leninových narozenin), že byl i přesto Komarov 23. dubna 1967 povolán na start.
Dobře si vědom špatného stavu Sojuzu 1, nemožnosti úspěchu mise a téměř jisté smrti, se Komarov i tak zhostil svého úkolu. Dle výpovědi několika svědků tomu bylo proto, neboť se pokoušel uchránit život svého mladšího kolegy a blízkého přítele – tehdy již národního hrdiny Jurije Gagarina (ten se na problematičnost a závady lodi Sojuz 1 pokoušel upozornit i samotného Brežněva), jež byl záložní posádkou v případě, že by Komarov misi odmítl.
Problémy nastaly již nedlouho po startu, neotevřel se jeden ze slunečních panelů a během letu byla kosmická loď už jen velmi těžko ovladatelná. Po třináctém oběhu selhala palubní klimatizace. Sojuz 1 byl naveden zpět na sestupnou dráhu. Co dalšího se mohlo stát? Neotevřel se hlavní padák a záložní se zamotal. Vladimir Komarov se tak ve své kabině nekontrolovatelně řítil k zemi vstříc smrti.
Při dlouhém pádu byl po nějaký čas stále ve spojení se Zemí. Jeho posledním slovům a zoufalým výkřikům byla přítomna i jeho žena Valentina, která ani netušila, že její manžel již odstartoval svou misi a nestačila se s ním tak v reálu rozloučit. Právě jí a jejich dětem patřilo poslední sbohem.
Rok 1967 byl ale stejně tak nešťastným i pro oponenty Sovětů. Američané přišli o celou posádku vesmírné lodi Apollo 1 při cvičné simulaci startu lodi. Velitel Grissom, starší pilot White a pilot Chaffee uhořeli uvnitř kabiny rakety vztyčené na startovní rampě.
Jan Králík