Jen málo českých firem dokáže vyrábět kvalitní věci a ještě je dobře prodat. Bohužel. Za dva roky jsem hodně podniků navštívil a je to opravdu tristní. Prostě máme v povaze to naše špekulanství, vymýšlení a zapomínáme na formu, tedy jak prodat. A proto hodně textilních podniků u nás skončilo.

Vidím to a zažívám to několikrát do roka. A veřte, že řeči o levné čínské produkci, kvůli které se muselo zavřít, jsou často jen obhajobou neschopnosti managementu. Když zavřu obě oči, tak jakous takous výjimkou, která ještě žije, je NAPA Dobříš zabývající se výrobou kožených rukavic. Kdyby zamakali na marketingu, balení, vlastní prodejně a webu, tak vám garantuji, že by jejich stánek na Pitti praskal ve švech. Protože kvalita je vynikající a ceny na evropský trh doslova fantastické. Potenciál obrovský a třeba do toho šlápnou. Můžeme jim pomoci i tímto článkem. NAPu jsme požádali o odpovědi na pár otázek a výsledek si můžete přečíst níže.

Vylaďte svůj outfit k dokonalosti a pořiďte si luxusní rukavice

Kvalitní a správně zvolené rukavice jsou elegantním módním doplňkem, umožňujícím doladit oblečení. Nehledě na to, že vám nebude zima na ruce. Jak si ale rukavice vybrat? A kde? Na druhou otázku máme odpověď velmi jednoduchou – buď přímo na webu NAPAnebo v malém krámku v Železné ulici v Praze (nelekněte se dvacet až třicet let starého interiéru a značně svérázné prezentace výrobků), kousek od Staroměstského náměstí. Na první otázku jsou odpovědi složitější, takže se do toho pusťme.

Jak nakupovat rukavice

Pro správný nákup rukavic doporučujeme správně změřit velikost. Ochotně poradí kvalifikovaný prodavač/ka, třeba právě v té Železné ulici. Nebo můžete zkusit tento návod:

Svoji velikost ruky člověk zjistí snadno tak, že mírně ohne prsty a změří si obvod ruky přes klouby (bez palce) dle návodu na webových stránkách. Ke změření lze použít běžný krejčovský metr, v nouzi také proužek papíru nebo provázek, jehož délku pak změříme obyčejným pravítkem. Délka v cm se pak podle tabulky převede na palce a toto číslo již je vaše velikost rukou. Je třeba vzít v úvahu, že firma NAPA používá tradiční rukavičkářské číslování ve francouzských palcích (1 francouzský palec = 27,07 mm). Někteří výrobci (zejména asijští) však k označování velikostí používají anglický palec, proto např. rukavice ve velikosti  9 od různých výrobců nemusí být stejně velké.

Pokud nakupujete v kamenném obchodě, rukavice důkladně vyzkoušejte. Musí těsně kopírovat ruku. Během nošení se rukavice přizpůsobí vašemu individuálnímu tvaru ruky.

A cena? Za běžné průměrné české kvality dáte 700 – 800 Kč, u luxusnějších modelů pak kolem 1200 Kč. Cenu ovlivňuje kvalita a typ použitého materiálu, typ použité podšívky a druh šití. Pokud vás NAPA neoslovila a raději chcete anglickou kvalitu, přečtěte si náš loňský článek. 

Jak se rukavice vyrábí

Výrobní proces sestává z několika hlavních operací. Tou první a hlavní je třídění a výběr kůží. Dle požadovaných rukavic jsou vybrány vhodné kůže co do kvality a barevného odstínu. Zákazníci mají na výběr rukavice z těchto materiálů:

  • Kozlečina – kůže z kozlečin jsou jednou z nejlepších surovin pro výrobu rukavic. Kůže se vyznačují jemným a hladkým lícem. Používají se zejména na výrobu dámských rukavic.
  • Jehnětina – Další vhodnou surovinou jsou jehnětiny. Jsou tažnější než kozlečiny, nejsou však tak pevné.
  • Kozina – je velmi odolná, používá se hlavně na pánské rukavice.
  • Teletinový velur – má jemný povrch, velmi příjemný na dotek.
  • Vepřovice – hlavně pro pánské a řidičské rukavice.
  • Americký jelen – velmi vhodný pro ručně šité luxusní rukavice a řidičské rukavice.
  • exotické kůže jako například Pekari (angl. Peccary).

Jakmile máme vybranou kůži, je třeba udělat správný střih. Tuto operaci provádí kvalifikovaný pracovník, něco jako krejčí rukavic. V NAPě používají klasický rukavičkářský střih. Tato operace zaručuje, že obě rukavice patřící do páru jsou stejně velké a dobře padnou na danou velikost ruky.

Hodně rukavic je také zdobeno. Před sešitím se jednotlivé dílce rukavic mohou ozdobit různými technikami, pomocí kterých se zlepší vzhled rukavic. Nejběžnějším druhem ozdob jsou výšivky (strojní nebo ruční jsou nejběžnějším druhem ozdob), perforace (časté u letních nebo řidičských rukavic) nebo průtahy (často se používá proplétání koženými řemínky, vhodné jsou kombinace hladké a broušené kůže.)

3 módní doplňky, které si musíte pořídit na léto

Po střihu a zdobení je nutné provést samotné šití. Jednotlivé díly rukavice jsou sešity k sobě a používají se speciální rukavičkařské stroje. Luxusní rukavice se šijí ručně. Rukavice mají také podšívku, většinou hedvábnou, vlněnou nebo kožešinovou. Hotové rukavice jsou na speciálním vyhřívaném tělese vyžehleny. Po vyžehlení je u rukavic provedena kontrola kvality. Pokud je vše v pořádku, jsou rukavice zabaleny a expedovány.

Jak se o rukavice starat

Rukavice, zejména z jemnějších materiálů nebo uzavřeného střihu, navlékejte opatrně, aby nedošlo k roztržení materiálu. Nenavlékejte rukavice menší velikosti než je velikost vašich rukou. Počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí rukavic může useň částečně pouštět barvu, obzvláště u rukavic, které nejsou opatřeny podšívkou

Teplo rukavicím nesvědčí. Rukavice nevystavujte dlouhodobě vyšším teplotám (nad 40°C). Snažte se je nepoškrábat. Rukavice je nutno chránit před poškrábáním ostrými předměty.

Četnost a způsob ošetřování kožených rukavic závisí na způsobu a intenzitě používání rukavic. Při běžném nošení, pokud nedochází k provlhnutí, propocení nebo znečištění rukavic, stačí provést ošetření cca 1 x za rok. Nejvhodnější k ošetřování rukavic jsou speciální přípravky určené na kůži – vyrábí se jak na hladkou, tak i na broušenou kůži.  Vhodné jsou i čistící pěny, některé mají současně i ošetřující účinky. Při ošetřování rukavic je třeba mít na paměti, že u světlých odstínů může dojít ke ztmavnutí kůže.

Co když navlhnou?

Usňové rukavice nejsou neomezeně odolné proti vlhkosti. Vlhkost může, zvláště u světlých odstínů, poškodit vzhled povrchové úpravy. Pokud by nějakým nedopatřením došlo k navlhnutí rukavic, odstraňte z rukavic kapky vody a usušte je při běžné pokojové teplotě. Nikdy nepoužívejte vyšších teplot (radiátory, sušičky, sušení v blízkosti zdroje tepla), protože by došlo ke ztvrdnutí usně a tím znehodnocení rukavic.

Před sušením doporučujeme rukavice řádně vyrovnat a vycpat, zejména v prstech, a to nejlépe vatou nebo měkkým papírem. Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí rukavic může useň částečně pouštět barvu, proto neukládejte vlhké rukavice společně s oděvy – mohlo by dojít k pouštění barev.

Vědci přišli na to, jak vypadá nejošklivější barva na světě! Jak se líbí vám?

Intenzita používání a kvalita péče přímo ovlivňuje životnost výrobků. Ošetření prosím provádějte v pravidelných intervalech speciálními přípravky na kůži. Správným používáním a ošetřováním tak podstatně prodloužíte životnost vašich rukavic a udržíte co nejdéle jejich pěkný vzhled. Při nadměrné intenzitě používání nebo nedostatečné péči se může životnost rukavic podstatně zkrátit.

A co vy? Máte rukavice? Kde jste je koupili? Co říkáte na značku NAPA? Pojďme diskutovat, slušně, věcně. 

Komentáře