Klerksdorpské koule, kuriózní objekty dokonalých tvarů a přesného rýhování, náhodou vykutali horníci v jihoafrických dolech. Senzační nález vzbudil debatu o jejich pravém původu – mnozí (nepřekvapivě) věří, že nepochází z planety Země.
Na neobvyklé objekty malých rozměrů narazili zaměstnanci společnosti Wonderstone Ltd. (jméno společnosti se příhodně dá přeložit jako „divý kámen“) při pracích v dolech nedaleko města Klerksdorp v Jihoafrické republice.
Zaoblené předměty tvaru koule nebo disku, dosahující průměru od 0.5 až po 10 centimetrů, zdobí precizní vodorovné drážkování. Jejich dokonalý tvar tak některé záhadology a pseudovědce přesvědčuje o tom, že zkrátka nemohou pocházet z dílny matky přírody, ale z rukou dávných civilizací nebo snad mimozemšťanů.
Geologové, kteří měli možnost koule prozkoumat zblízka, se však shodují na tom, že kuriózní objekty nevytvořila inteligentní bytost, ale právě „kouzelná“ příroda s jejími mocnými procesy.
Povětšinou tmavorudě zbarvený materiál byl identifikován jako minerál pyrofylit, který nabyl svého oblého tvaru konkrecí. Konkrece je specifické tvrdé seskupení, vzniklé zahuštěním a spojením minerálů okolo určitého jádra (nejčastěji organického typu, jako je např. list, zub apod.) v sedimentárních půdách a horninách. Často bývá právě kulovitého tvaru.
Koule, jež byly „uvězněny“ po miliardy let hluboko v útrobách země, se nyní přesunuly do dalšího žaláře. Spočívají totiž v budově bývalé klerksdorpské věznice postavené roku 1891, sloužící až do 70. let minulého století, kdy byla přeměněna na lokální muzeum.
Jan Králík