Už jako dvacetiletý na vlastní kůži zažil válečné boje vně vlastního stíhacího letounu. Do roku 1944 měl na svém skóre 258 sestřelených letadel a stal se tak jedním z nejúspěšnějších německých stíhačů druhé světové války.
Walter Nowotny pocházel z rodiny babičky Boženy Němcové – Marie Magdaleny Novotné a jejího manžela Jiřího Novotného. Jeden z jejich potomků se přiženil do Gmündu (města ležícího na hranicích Čech a Rakouska) v Horních Rakousích. Právě do tohoto města a rodiny poněmčených „Nowotných“ se Walter narodil 7. prosince roku 1920.
S vypuknutím druhé světové války se ještě jako náctiletý dobrovolně přihlásil k Luftwaffe. Svůj letecký výcvik dokončil roku 1941, kdy se zároveň dostal poprvé do boje. O deset dní později už „slavil“ svoje první vítězství, ale zároveň svůj první pád. Sám byl sestřelen a celé tři dny čekal v Baltském moři na záchranu.
Roku 1942 dosáhl na východní frontě svého 50. sestřelu a ke konci roku 1943 jich bylo již celkem 255. Spolu s vysokým skóre se dostavila i celá řada válečných vyznamenání. Mladý, charismatický a pohledný letec byl pak na čas stažen z aktivní služby a využíván nacistickou propagandou.
V září roku 1944 znovu usedl do kokpitu. Tentokrát jako velitel vlastní stíhací jednotky s názvem „Kommando Nowotny“, která měla zvláštní úkol vytváření a testování bojových taktik a vlastností nového letounu Messerschmitt Me 262.
Při jedné takové akci 8. listopadu 1944 se v oblacích střetl s americkou stíhací jednotkou. Po zničení dvou letounů hlásil problémy s motorem. Jeho poslední zaznamenaná slova zněla „Hořím“. Dodnes není jasné zda byl jeho Messerschmitt poškozen nepřátelským zásahem, nebo šlo o vadu motoru. Walter Nowotny zemřel ve svých 23 letech.
Walter Nowotny byl celkově 5. nejúspěšnějším leteckým německým esem druhé světové války (při 442 bojových letech sestřelil 258 letadel), který jako jeden z mála držel skóre 10 sestřelů během jednoho dne – a to se mu povedlo hned dvakrát.
Jan Králík