Zapomeňte na Amundsena (aspoň na chvilku), tento dánský polárník se nebojácně postavil tváří tvář medvědům, lavinám, nacistům, svým omrzlým prstům, zahrál si v oscarovém snímku, vyhrál televizní soutěž a stal se milionářem.
Dvoumetrový Peter Freuchen, zachumlaný do kůže polárního medvěda, vyčníval nejen svou výškou, ale i úspěchy, které mezi sebou kontrastují asi jako horké tropy a zmrzlý pól.
Narozen v Dánsku roku 1886 do podnikatelské rodiny, zběhl mladý Freuchen ze studií medicíny a už jako dvacetiletý se v roce 1906 přidal k arktické expedici se svým společníkem Knudem Rasmussenem.
O pár let později zakořenil na celých deset let v ledovém Grónsku, kde žil mezi Inuity se svou domorodou manželkou Mekupaluk, s níž zplodil dvě děti (jeho vnuk Peter Ittinuar se stal prvním kanadským inuitským poslancem).
Během své nejpamětihodnější expedice napříč nemilosrdným Grónskem, s cílem vyvrátit tvrzení Roberta Pearyho, že Grónsko od Pearyho země rozděluje průliv, prožil také nezapomenutelný boj o přežití – a co ho zachránilo? Vlastní výkaly.
Uvězněn v ledové jeskyni bez jakéhokoliv nářadí byl Freuchen nucen improvizovat pouze s tím, co měl. Ale měl pouze h***o. Svůj exkrement nechal pořádně zmrznout a s pomocí tohoto doslova životodárného vynálezu se vyhrabal z ledového hrobu. Geniální!
Zábava ale ještě zdaleka neskončila. Když se vrátil do tábora, zjistil, že se mu omrzla noha a prsty zasáhla gangréna. Tehdy se mu znalosti z mladých školních let rozhodně hodily! Gangrenózní palce si sám amputoval a omrzlou nohu nahradil pěknou dřevěnou. Tak to alespoň tvrdil ve svých denících.
A co bylo nejdůležitější? 1000 kilometrů dlouhou cestu přežil a spolu s Rassmusenem dokázali, že Pearyho země je vlastně poloostrov. Jaké ponížení! Velký polárník a objevitel Peary neznal dobře svou vlastní zemi.
Jen tohle jedno dobrodružství by vydalo za pětisetstránkový román, ale Freuchenův další život by vystačil minimálně na celou filmovou trilogii. A taky se do jednoho filmu dostal. Rovnou do oscarového snímku – Eskimo, založeném na příběhu z jeho vlastní knižní tvorby a inspirovaným jeho životem, ve kterém si i zahrál kapitána.
Když jeho inuitská manželka zemřela, Freuchen začal žít v civilizaci. Během druhé světové války si pustil vousatou pusu na špacír, byl aktivní v odboji a dostal se tak do hledáčku samotného Hitlera, který nařídil jeho smrt. Freuchen byl sice nacisty chycen ve Francii, ale po úspěšném útěku (který nás asi ani nepřekvapí) prchl do Švédska.
Seznámil se se svou třetí manželkou, módní ilustrátorkou a Židovkou Dagmar Cohnovou, která pracovala pro časopis Vogue. Odstěhoval se s ní do USA, kde se zúčastnil soutěže The $64,000 Question a rovnou, jako pátý v historii, vyhrál jackpot.
Zemřel v New Yorku na infarkt v roce 1957, jeho popel byl rozprášen kde jinde než? V Grónsku.
Tomáš Ospalý