Pohled na desetitisíce lidí v přeplněné hale dekorované hákovými kříži roku 1939 by většina lidí bez rozmyslu umístila kamsi do nacistického Německa. Překvapivý předválečný snímek je však z prostorů slavné Madison Square Garden.
Svastiky vlající v proslulém Madison Square Garden v New Yorku by roku 1939 čekal málokdo. I to je však pravdivou, ale často opomíjenou součástí americké historie. Ohromné shromáždění v „předvečer“ války svolali vůdcové tzv. German-American Bund (Německo-amerického spolku).
Kořeny spolku sahají již do roku 1933, kdy Rudolf Hess pověřil německého imigranta a člena NSDAP žijícího v USA Heinze Spanknöbela k založení americké nacistické organizace, ten byl však téhož roku z Ameriky deportován.
V březnu roku 1936 tak vznikla v Buffalu nová organizace, a to právě German-American Bund. Vůdcem se stal opět německý imigrant, veterán z první světové války Fritz Julius Kuhn.
Spolek po vzoru třetí říše začal bojkotovat židovské podniky, založil svou vlastní obdobu jednotek SA, propagoval rasovou politiku, napadal Roosveltovu administrativu a komunismus. Kromě toho založil několik výcvikových táborů, pořádal mládežnické kempy, nacistické srazy, průvody a rituály se vší parádou, kde se samozřejmě zdravilo pozdravem Heil Hitler pod vlající rudou vlajkou s hákovým křížem.
Vrcholem a zároveň jakýmsi koncem pak pro spolek bylo ohromné shromáždění v newyorském Madison Square Garden 20. února roku 1939, na který se dostavilo okolo 22 000 lidí, povětšinou Němci žijící v USA. Před protestujícím davem antinacistů je „chránilo“ 1500 policistů.
V čele obrovské haly, zdobené americkými vlajkami a nacistickými symboly, stálo monumentální vyobrazení George Washingtona, jehož považovali za „prvního nacistu“, který dle jejich slov „věděl, že demokracie nemůže fungovat“.
S vypuknutím druhé světové války byl Kuhn uvězněn, po jejím konci pak deportován do Německa. Podobně skončilo i několik dalších představitelů Bundu, který byl oficiálně rozpuštěn roku 1941.
Jan Králík