Malinká vesnička se starými dřevěnými domy Junomine Onsen, ležící na posvátné cestě uprostřed údolí ze zelených lesů, ukrývá prastaré horké lázně – jediné stále přístupné veřejnosti, které se pyšní zapsáním na seznam UNESCO.

Onsen (japonsky horký pramen) Tsuboju ve vesničce Junomine někteří považují za jeden z nejstarších termů v Japonsku. Tsuboju vyniká ještě dvěma „nej“ – je zároveň nejmenší a také je jediným pramenem zapsaným na seznam UNESCO, do jehož vody se můžete ponořit.

FOTO: Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen

Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - yunomineNejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - venue_39_mainImageNejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - tsuboyu-onsen-1024×768Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - 2518–f39e31f4d446e3f5dee98b80064abb10Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - 3b-1
Další fotky
Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - yunomine-onsen-1Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - 102Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - yunomine_tamago-onsen-3112Nejstarší a nejmenší horký pramen v Japonsku – Tsuboju onsen - original

Pramen byl na místě objeven před 1 800 lety a je součástí tradiční poutní cesty v regionu Kumano – návštěvníci se zastavovali v lázních Tsuboju jistě už před 1 000 lety, aby se rituálně očistili před návštěvou chrámu nebo ozdravili, protože pramen je odpradávna opředen legendami o zázračných uzdraveních.

Junomine Onsen s veřejnou studní napravo.

Dnes se můžete bez namáhavé pěší cesty očistit i vy, vstupné vás vyjde v přepočtu na něco okolo 200 korun. Dostanete lísteček s pořadníkem, návštěva malého pramene vykutaného do kamene je časově omezená, strávit v něm můžete maximálně půl hodiny. Otevřeno je od brzkého rána až do večera. Do malé dřevěné kabiny s ještě menšími kamennými lázněmi s vodou, jejíž barva se prý během dne změní až 7x, se vejdou maximálně dva až tři lidé. Oblíbené jsou tak u párů, které prý po návštěvě do roka počnou potomka.

Chýše jako z pohádky. V Japonsku vyrostl designový domov snů pro seniory

Nedaleko od slavného pramene je téměř vařící termální studna s teplotou vody okolo 90 stupňů. Po staletí byla používaná jako jakási veřejná kuchyně – a svojí starou funkci stále plní. V okolních stáncích si zakoupíte zeleninu nebo vajíčka a za pár minut máte připravené pohoštění.

Jan Králík

Komentáře