Je zima. A bude dlouhá. V zimě můžete trošku více jíst, nemusíte tolik běhat a pořád budete vypadat dobře. Zimní sezóna je k nám prostě o trochu milosrdnější než ta letní. A pár lidí se mě ptalo, jak vybrat kabát. Z jakého materiálu, jak dlouhé rukávy, jakou značku atp.

Začnu značkou. Kde tak asi v ČR můžete koupit kabát? Blažek. Pietro Filipi. H&M? Samozřejmě těch možností je spousta, ale většina prvních kroků směřuje právě sem. Blažek má kabáty hezké, ale počítejte, že za pár měsíců bude sloužit nanejvýše jako pelech pro vaše štěňátka, která si na jaře půjdete koupit. Mám osobní zkušenost se dvěma kabáty. Bohužel. Pietro Filipi má docela dobrý výběr, ale hodně záleží na konkrétní prodejně a roční době, kdy kabát kupujete. Pak samozřejmě H&M, kde kabát vyjde docela levně, ale kvalita bude lehce pokulhávat.

Já osobně bych doporučoval zajet do Parndorfu, kde zvláště Calvin Klein má výborné střihy, sice to jsou loňské kolekce, ale cenově se pohybujeme okolo 300 eur.

Máte-li vyšší rozpočet, nezklame Hugo Boss, ale ne ten pražský, ale německý nebo vídeňský. Takový prosincový sachr spojený s nějakou výstavou v Albertině může být docela dobrou záminkou pro nákupy u sousedů. A jestliže vám je jedno, kolik co stojí, tak nezklame Gucci, stejně tak Fendi nebo Salvatore Ferragamo. A zkusit můžete také kabát na míru od Burberry. Jejich legendární trench coat vyjde zhruba na 50.000 Kč, vybrat můžete podšívku, přidat monogram, límec atp. Čekací doba je okolo 8 – 10 týdnů. Ale výsledkem je opravdová lahůdka.

Cenu už jsem trochu nakousl. Opět platí, že kvalitní kabát prostě za 2000 Kč nekoupíte. V outletech se pohybujeme okolo 200 eur a více. Vlněný Hugo Boss přijde na 500 eur, kašmírový pak atakuje 1000 eur.

Kupodivu se hodně lidí ptá, jak dlouhé rukávy u kabátu zvolit. Odpověď je jednoduchá – jako u saka. To znamená, že konec rukávu by měl být v místech, kde ohnete ruku (kde končí / začíná zápěstí). Dostal jsem také pár dotazů, jestli se nosí zvednutý límec, či nikoli. No pokud si zvednete límec a máte tam obyčejnou nepěknou šedou podšívku, tak to vypadá divně. Jestliže je ale podšívka barevná, může to být zajímavý detail.

Burberry trenčkot

Screen-Shot-2011-12-09-at-1.48.47Jediný originální trenčkot je od Burberry. Thomas Burberry již někdy v 80. letech 19. století nechal patentovat nepromokavou látku, protože ho jaksi štvalo klasické anglické počasí. Kabáty vyráběné z této látky neunikly pozornosti armády, která jimi vybavila svoje vojáky v první světové válce. Prý se jich vyrobilo až půl milionu. Klasický Burberry trenčkot inspirovaný tímto military stylem poznáte jednoduše – jednak má klasickou károvanou podšívku,ale také charakteristickou kovovou sponou na pásku a nárameníky. Za trenčkot nemusíte utrácet desetitisíce, seženete ho i v H&M. Už to ale není ten originál. Kabát od Burberryho je v podstatě kabát na celý život. Vyrábí se skoro 100 let a máte jistotu, že z módy prostě jen tak nevyjde. Nejklasičtější barvou je béžová z řady Brit, ale mně se líbí černý (řada London), konkrétně tento model.

Méně klasické, spíše moderní jsou v řadě Prorsum. Prosím, nepište do diskuze, že to je drahé a že si to nemůžete dovolit. Většina lidí si také nemůže dovolit BMW. Je to drahý špás, připravit si musíte 30 tisíc korun, ale za to dostanete vynikající kvalitu, víceméně doživotní kousek oblečení a nepopsatelný pocit, že vlastníte něco s historií.

Dufflecoat

Screen-Shot-2011-12-09-at-2.31.00

Letos celkem frčí dufflecoat. A opět se jedná o kabát, který tu je s námi již nějakých 150 let. Není to tedy žádný výkřik módy. Duffle v angličtině označuje hutnou látku a kabáty to jsou opravu pěkně těžké. Originál Duffelcoat vyráběla firma Tibbett, ale na konci osmdesátých let byla jedna divize této firmy přejmenována na Montgomery a dnes se tyto kabáty vyrábějí pod značkou Original Montgomery. Charakteristickými znaky jsou velká kapuce, ve které není nic slyšet, velké kapsa na pohodlně zastrčení rukou a zapínání bez knoflíků na tzv. olivky (dřevěné nebo originál z buvolích rohů). Dufflecoat si opět oblíbila armáda, zvláště britské námořnictvo. Nejčastěji dufflecoat chránil spojenecké vojáky za druhé světové války a protože polní maršál Montgomery byl jeho věrným nositelem, byla v roce 1987 divize firmy Tibbett přejmenována právě na Montgomery.

Je zajímavé, že britská armáda někdy  v padesátých letech doslova rozdala spousty těchto kabátů civilnímu obyvatelstvu. A právě tehdy se začal psát příběh dufflecoatu jako běžného módního doplňku. Díky svému střihu a vzhledu to není moc klasický kabát. K saku se nehodí. Nazval bych ho levicovým kabátem, protože si ho oblíbili chudí intelektuálové, kterým skvěle ladil s jejich ležérním socka stylem. Dufflecoat se vyrábí v mnoha barvách, dokonce můžete sehnat i kárované. Vynikající obchod, kde si můžete nějaký koupit, je www.dufflecoatsuk.co.uk.

 

Ještě trocha inspirace na závěr

Screen-Shot-2011-12-09-at-16.36.25

UNIQLO, cca 4000 Kč

 

Screen-Shot-2011-12-09-at-16.36.37

Banana Republic, cca 6000 Kč

 

Screen-Shot-2011-12-09-at-16.37.12

Perry Ellis, cca 10.000 Kč

Jak nosit Heritage, aneb vytáhněte kabát po dědovi

Komentáře