Mexické pivo Corona je svěží doplněk pro toto období dlouhých dnů. Odpovězte na soutěžní otázku a můžete vyhrát karton plný žlutých lahví a také originální kbelík, ve kterém si je vychladíte. Limetku si dokupte u svého hokynáře.
Žlutá barva na etiketě Corony představuje slunce, modrá oceán. Žluté kolečko s nápisem „La Cerveza Mas Fina“ („Nejjemnější pivo“) je slunce zapadající za obzor, což je jeden z řady optimálních okamžiků ke konzumaci piva. Corona je španělsky „koruna“, která je ostatně vyobrazena na etiketě, a evokuje vznešenost a ušlechtilost. Společně se žlutým slunečním kruhem může však odkazovat na sluneční korónu, což je jasně zářící okolí slunce tvořené žhavými plyny. Vzhledem k jasu slunečního svitu lze korónu pozorovat pouze při úplném zatmění slunce nebo pomocí přístroje zvaného koronograf – ten „odstíní“ sluneční disk.
Korunu na etiketě stráží dva gryfové – bájná stvoření se lvím trupem, ocasem, orlí hlavou, křídly a pařáty. Původ těchto tvorů sahá až do 3. tisíciletí př. n. l. do Střední Asie. Gryf byl zasvěcen slunci a jeho úkolem bylo chránit zlaté doly a poklady. Gryfy později převzala středověká mytologie a heraldika a v erbu jej používali například rytíři Stránští ze Stránky a Greiffenfelsu. V současnosti najdete gryfa (kromě piva Corona) ve znaku obce Všechovice v Olomouckém kraji.
Corona Extra je spodně kvašený světlý ležák s obsahem alkoholu 4,5 % a vyrábí se výhradně v Mexiku. Toto pivo vzniklo v roce 1925, kdy jej poprvé uvařili v pivovaru Grupo Modelo (dnes Cervecería Modelo), která byla a je největším mexickým pivovarem. Během prvních deseti let existence se Corona stala nejprodávanějším pivem v Mexiku a pohodlně nadpoloviční tržní podíl si drží dodnes. Čirá lahev Když byl Coroně rok, tedy v roce 1926, uvažovalo se o lahvování piva do tmavých lahví. Zvítězily ovšem lahve čiré, navíc s charakteristickým tvarem.
Corona se pije přímo z lahve, do jejíhož hrdla je zastrčený měsíček limetky. Proč? Nejjednodušší důvod je ten, že limetka přidává pivu osvěžující chuť a citrusový říz. Další vysvětlení však může být, že v Mexiku limetka bránila padání hmyzu do lahve. A to nejenom mechanicky: Látky obsažené v kůře citrusových plodů totiž hmyz odpuzují.
Kde trávíte většinu svého života? Ano, bohužel zavřeni uvnitř v budovách, kancelářích, bytech. Krásné věci se však odehrávají hlavně venku. A proto Corona podporuje nejrůznější „outdoorové“ aktivity, mimo jiné i surfování. V poslední době u nás Corona podpořila filmový projekt No Wave Back, za kterým stojí čeští surfaři. V No Wave Back jde o královské, elitní odvětví surfingu: big wave surfing, tedy jízdu na velkých vlnách, které přicházejí jen sporadicky a čeká se na ně i celý rok. Surfovat na vlně, která může mít 10 i víc metrů, je opravdová zkouška schopností a odvahy.
A spojení Corony a oceánů se ukazuje ještě na jednom bohulibém projektu. Ve spolupráci s organizací Parley for the Oceans bude Corona do roku 2020 chránit 100 ostrovů před plastovým odpadem v oceánech. Plasty v oceánech začínají být ošklivým problémem, a to již při pouhém pohledu – některé „tropické ráje“ jsou plasty doslova zamořené. Ročně se do oceánu dostane kolem 8 milionů tun plastového odpadu. Ochrana se bude týkat ostrovů v šesti oblastech, kterými jsou Mexiko, Maledivy, Austrálie, Chile, Itálie a Dominikánská republika.
A teď ta soutěžní otázka: Ve které akční filmové sérii s Vinem Dieselem se pivo Corona objevuje?
Jděte na náš Facebook, lajkněte stránku (pokud jste tak ještě neučinili) a odpověď nám pošlete pošlete do zpráv. Autoři prvních pěti správných odpovědí obdrží poštou cenu: originální kyblík Corona a k tomu karton stejnojmenného piva, abyste v kbelíku měli co chladit.