Mladičký gangster „Pretty Boy“ Floyd měl slušnou základnu fanoušků, i když za sebou častokrát zanechal krvavou spoušť. Veřejný nepřítel číslo jedna byl hrdinou obyčejných lidí.

Zločinecká kariéra Charleyho Arthura Floyda začala už v jeho brzkých letech. Hoch z chudé rodiny si v těžkých časech „přivydělával“ drobnými krádežemi, pobyl několik let ve vězení, a jakmile se dostal znovu na čerstvý vzduch, přidal se do řad kansaského podsvětí.

Krom bankovních loupeží si občas zapracoval i na ropných polích – v tričku s límečkem a knoflíky – právě tenhle neobvyklý dělnický outfit mu vysloužil jím nenáviděnou přezdívku „Pretty Boy“.

FOTO: „Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti

„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - b07c18a9694c9b7bc36f3cdf1c3aff98„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - 57e165b389f9e.image„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - high„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - pretty-boy-floyd-mugshot„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - pretty-boy-floyd-body
Další fotky
„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - large„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - large„Fešák“ Floyd – nemilosrdný gangster miláčkem veřejnosti - 4907264

Fešák Floyd se zapsal do americké historie účastí na takzvaném Kansas City masakru. Spolu s kolegy z podsvětí Adamem Richettim a Vernonem Millerem se v červnu roku 1933 pokusili o záchrannou akci s cílem vysvobodit bankovního lupiče Franka Nasha při jeho převozu do vazby. Volba kulometu asi nebyla nejšťastnější. Při útoku kromě čtyř policistů zemřel i samotný Frank Nash, který dostal zásah přímo do hlavy.

Všem zúčastněným se podařilo prozatím uprchnout, ale smrt se jim nakonec nevyhnula. Richetti byl později lapen a usmrcen v plynové komoře, tělo Millera bylo zas o pár týdnů nalezeno zmrzačené v příkopu.

Floyd byl i přes svou kriminální kariéru miláčkem americké veřejnosti. Začala se totiž šířit (zřejmě) fáma, že při svých loupežích v bankách úmyslně ničí hypoteční dokumenty tížící už tak ustarané americké obyvatelstvo.

Bonnie a Clyde tak nebyli jedinými americkými gangstery éry Velké hospodářské krize, za kterými stálo značné procento populace. Konec mladičkého fešáka Floyda však čekal stejný a to dokonce ve stejném roce.

Bonnie a Clyde: milenci na život a na smrt. Těla mladých gangsterů rozstříleli policisté bez váhání stovkou kulek

Posledním Floydovým dnem byl 22. říjen 1934. Čtyři agenti FBI, zapojení do pátrací akce po Floydovi ve východním Ohiu, narazili na podezřelý vůz očividně se schovávající v kukuřičném poli. Z auta vyskočil Floyd s automatickou pistolí a okamžitě začal střílet. Místo agentů FBI to byl tentokrát „Pretty Boy“ Floyd, kdo schytal dvě rány – smrtelné.

Tentokrát mu nepomohl mu ani jeho amulet nalezený na místě poslední přestřelky – kapesní hodinky s deseti vryty údajně za každého zabitého člověka, kterého měl v době své smrti třicetiletý Floyd na svědomí.

Tomáš Ospalý

Komentáře