Všichni je známe málem od narození. Doprovázely nás v mateřské i základní škole, někdo je miloval, druhý nenáviděl. Pravdou je, že ale nikdy neznamenaly příliš v módním slova smyslu, a tak jsme na ně dříve či později raději velkoryse zapomněli. Nyní se ovšem manšestráky vrátily zpět na fashion výsluní a rozhodně by neměly uniknout vaší pozornosti. A stylu. Jak je správně nosit?
Za „totáče“ byly solidní náhražkou těžko dostupných džínů. Název manšestráky překvapivě vznikl u nás, v socialistickém Československu. Byl odvozen od místa jejich původu, britského Manchesteru, odkud kromě této látky pochází například i kapela Oasis. A taky tam dlouho hrál fotbal David Beckham. Pokud se ovšem v tomto městě budete chtít doptat na historii slavných kalhot, připravte si slova jako „cord“ nebo „corduroy“, abyste náhodou nebyli za blbce.
Ať se vám to líbí, nebo ne, manšestr slaví mohutný comeback a vy, pokud chcete mít styl, byste ho opět měli vzít na milost. Nemusíte se však obléknout jen do kalhot, luxusnější značky i módní řetězce kromě nich nabízejí například manšestrová saka, bundy v podzimním i zimním provedení, košile nebo čepice. Manšestr se hodí ideálně do tohoto ročního období, tedy na podzim, protože vám v něm rozhodně nebude zima.
Co se týká střihu kalhot, je to čistě na vás – můžete nosit užší i volnější nohavice, dole ohrnuté, nebo nikoli. Barevné spektrum manšestru je k dostání dostatečné. Aby vám to slušelo co nejvíc, doporučujeme spíše tmavší odstíny nebo klasické béžové. Na bílé nebo barevně výrazné raději zapomeňte.
A ještě jedna praktická rada na závěr. Samozřejmě záleží na kvalitě, ale moc nespoléhejte na to, že vám manšestráky vydrží v dobrém stavu několik sezon. Materiál se vzhledem ke své textuře (něco jako tvrdší samet s různě širokými „kanálky“) nejen snadněji odírá, ale i vytahuje. Pozor na kolena až na zem!
Nosí manšestr i Robert Redford? Podívejte se sem.