Přes šest týdnů trval nemilosrdný masakr, povětšinou nevinných obyvatel, během druhé čínsko-japonské války roku 1937. Krutou smrtí zahynulo odhadem okolo 300 tisíc lidí.
Naše strana zeměkoule se ještě pořád oklepává z hrůz druhé světové války, které jsou stále v živé paměti mnoha lidí okolo nás, ale přece jen není radno opomenout zvěrstva, jež se odehrála v podobnou dobu na druhé straně našeho (sdíleného) světa.
Japonská císařská armáda dobyla 13. prosince roku 1937 čínské město Nanking. Toho dne se rozpoutal jeden z nejhorších válečných zločinů, který vešel ve známost jako „znásilnění Nankingu“. Popravy vojáků, masakrování obyvatel bez výjimky, rabování, žhářství a hromadné znásilňování, při kterém nehrál roli věk obětí – japonští vojáci měli naprostou svobodu při konání nepředstavitelných surovostí.
Fotograficky zdokumentovaný masakr je neustále předmětem nevraživosti těchto dvou velkých národů. Japonsko se oficiálně omluvilo až roku 1995, ale dodnes se v zemi najdou lidé i na vysokých postech, kteří celou událost vehementně popírají.
Tomáš Ospalý