Překrásné šachové figurky z 12. století ke své kompletnosti stále postrádají pár kusů. Nedávno se však ze zapomnění vynořila figurka kdysi plnící roli věže, která ležela 55 let v šuplíku, poté co ji majitel koupil za pouhých 6 dolarů.
Šachové figurky spatřily v roce 1831 po několika staletích znovu světlo světa, když byly objeveny u západního pobřeží skotského ostrova Lewis, kam kdysi dávno pronikly pravděpodobně z Islandu nebo Norska. Vyřezány byly z mrožích klů a velrybích kostí jedním ze severských národů asi ve 12. století.
Čtyři pečlivě vyřezávané sety obsahují 78 šachových figur a dalších pár ke hře podobné dnešním vrhcábům. V setech stále chybí několik důležitých postav, ale i tak se řadí k nejkompletnějším středověkým šachovým hrám vůbec. Možná se dočkají i celistvosti, protože letos v červenci byl vydražen dávno zapomenutý kousek za 929 tisíc amerických dolarů.
Majitelé, kteří si přejí zůstat v anonymitě, kousek rytíře s mečem a štítem, který kdysi figuroval jako dnešní věž, zdědili po členu rodiny. Ten postavičku koupil roku 1964 ve Skotsku za pouhých 6 dolarů. Až do letošního roku se válel zaprášen v šuplíku. Kupující zřejmě vůbec netušil, jaký historický poklad ve svém domě ukrývá.
Z 93 přeživších kusů jich je 82 uloženo v londýnském British Museum a 11 dalších jsou k vidění v edinburghském National Museum of Scotland. Přenádherné figurky jsou obsaženy v barvitých legendách a příbězích. Není divu, pohled na ně rozvíří imaginaci nejen fanouškům historie.
Jan Králík